Kurşun Hurda

Doğa’da serbest halde ender halde bulunmaktadır. Daha çok yaygın olarak, minerallerle birleşik olarak bulunmaktadır.

Kurşun periyodik çizelgede IV A grubunda yer almaktadır. Mavi ve beyaz renkte olan yumuşak biçimde bir elementtir. Bu madde dövülerek kolayca bir şekil alabilir.

                Kurşun hurda  bilindiği gibi eski madenlerden birisidir. Ülke olarak Mezopotamya, İran ve Mısırda yapılan kazılarda İÖ zamanlarda 6-7 bin yıllara kadar dayanan tarihinden kurşundan yapılmış birçok çeşitli eşyalar bulunmuştur. Türkiye’de Çatalhöyük ‘de yapılan kazılarda kurşun baloncuklar ele geçirilmiştir.

Kurşunun Fen’deki bilgisi ise şöyle söylenebilmektedir.

Sembolü: Pb

Atom Numarası: 82

Atom Ağırlığı: 207,19

Element Serisi: Metal

Maddenin Hali: Katı

Görünümü: Gri

                Şeklindedir. Yumuşak ve esnek olan bir yapısı sebebiyle çok çok iyi derecede işlene bilen kurşun hurda  maddesi az bunun yanında ‘da az dayanıklıdır. Bu sebepten ötürü başka olan madenlerle alaşımlı halde kullanılması gerekmektedir.

                Kurşunun gümüşsü bir rengi vardır. Havanın oksijenle temas etmesi durumunda hemen değişmemektedir. Gri olan bir oksit tabakası sayesinde aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Elektrik konusunda elektriği az iletmektedir ve korozyona karşı çok dayanıklıdır.

                Doğa’da serbest halde ender halde bulunmaktadır. Daha çok yaygın olarak, minerallerle birleşik olarak bulunmaktadır. Günümüz çağında filizlerin oluşumunda kurşunun en büyük bölümü kunşunsülfür olarak madde kristalleşip ayrılmıştır.

                Olduğumuz çağda kurşunun kullanım alanı çok geniştir. Kişisel ev yapımında damlarda ve su tesisatında kullanımı azalmıştır.  Çok fazla gürültülü ortamlarda gürültüyü bastırmak için çeşitli yalıtımlar oluşturulmaktadır. Bu yalıtımlarda kullanılan maddeler kurşun maddesidir. Kurşunun en büyük kullanım alanı kabloların koruyucu kaplamasında bunun yanı sıra çeşitli kimyasal maddelerin üretiminde vb. ışınlardan koruma araçlarında kullanılmaktadır. Ve bunun yanında Kurşun, insan ve havyan yapısı için son derece zehirli bir madde olmasına karşın, atmosferdeki yoğunluğu günden güne artmaktadır.

                Sizlerde kurşun hurda hurdalarınızı bizlere vererek insan ve çevre sevginizi gösterebilir ve sağlıklı bir yaşam için kurşun hurdalarını geri dönüşüme göndermek için www.babaogulhurda.com adresinden bizlere ulaşarak gönderebilirsiniz.