Krom Özellikleri ve Geri Dönüşümü

Krom Özellikleri ve Geri Dönüşümü

Öncelikle geri dönüşüm nedir siz değerli okurlarımıza ondan bahsedelim.
 

    Kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilen atık maddelerdir. Kullanım süresini doldurmuş atıkların değişik tekniklerle hammaddeye geri dönüştürülebilmektedir. Daha sonra fabrikalarda tekrar işlenir ve yeni ürünlere dönüştürülür. Geri dönüşüm denilen şey de bu süreçlerin tamamıdır.

   Genelde insanlar bilinçsizce maddeleri geri dönüşümü olmayan çöplere atarlar. Birçok maddenin maalesef ki geri dönüştürülebildiğinden haberimiz yok. Bu konuda oldukça yetersiz bir bilince sahibiz.

   Ayrıca tüm geri dönüşüm işlemleri boyunca, toplayıcılar, taşıyıcılar, işçiler gibi pek çok insana da iş istihdamı sağlar.

    Gümüş gibi parlak, mavimsi beyaz olan kolay kırılan ama aynı zamanda sert bir madendir. Havaya dayanıklı, nemli ortamlarda bozulmaz bu yüzden de paslanmaz. Krom Demiri sertleştirmede kullanılır. Daha çok otomobil parçaları yapımında ve kesici aletler de korozyon önleyici kaplama olarak işlev görür. Çeliğe sağlamlık ve paslanmazlık özelliği vermesinden dolayı, zırhlı araçların yapımında da büyük rol oynar.
 Ayrıca Krom madeni, metal kaplama, deri tabaklama, boya maddelerinin yapımında ve daha pek çok alanda kullanılır.

     Dünyanın ilk Krom madeni Bursa Orhangazi’dedir Yapılan çalışmalar da en az 500 milyar dolarlık rezerv tespit edildi.
 
  İnsan vücudunda da bulunan Krom insülinin etkisini artırarak glikoz metabolizmasında yer alır. Diyet kişiler de Krom desteği alırlar.

    Peki, Krom geri dönüşümü mümkün mü?
Evet, Krom da birçok madde gibi geri dönüşümü sağlanan bir maddedir.

Her türlü hurda http://www.babaogulhurda.com tarafından alınmaktadır. Konusunda etkili bir çalışmaya sahip olup bu konu da bilgi alabilirsiniz.