Batarya & Akü hurdası

Batarya & Akü hurdası

Batarya & Akü hurdası

Akümülatör akü kelimesinin uzun halidir. Akü dediğimiz parça elektrik enerjisinin kimyasal enerjiye çevirerek stoklanan kimyasal enerjiyi elektrik enerjisi olarak aktaran akım toplayıcısıdır.  Akü parçasının genel amacı marş motorunu, doğru akım devrelerini, ateşleme oluşan ışık alıcılarını beslemekle görevlidir.  Akü parçalarının birçok farklı çeşidi vardır.  İnsanlar tarafından en çok kullanılan modeli ise 12 volt gücünde olan benzinli motorlarda kullanılmakta olanlardır. Genel olarak toplam sayısı 6 adet elemandan oluşan aküler bir birlerine seri şekilde bağlanmış olan bu aküler 4 adet pozitif ve 5 adet negatif yüklü plakadan oluşur. Şişli hurdaya uğrayarak daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Plakaların içeriği kurşun-antimuan alaşımı radyatör üzerine yüklenir aktif maddeler sıvanarak oluşturulur. Akünün içerisinde sülfürik ab karışımından meydana elektrolit vardır. Karışım da yaklaşık %40 %60 ab vardır.

Akülerin kullanım amacı sadece marş amaçlı değildir. Oluşan elektrik enerjilerini depolar geri alınması ve kullanılması gibi özelliğe sahiptir. Akümülatörler kullanılırken anot ve katot kutup birbirine bağlanmaktadır. Devre kapandığında ise başlangıçtaki olayların tersi olur. Yani kimyasal enerji elektrik enerjisi haline dönüşür. Şişli hurda ’da bu detaylı olarak anlatılmaktadır.

Çalışma sırasında akümülatörler dışarıdan gelen elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çevirerek bu enerjiyi tekrar elektrik enerjisini çevirip harcar.

 Bu tür plakalar arasına, kısa devreyi önlemek için plakaları izole eden ayırıcılar yerleştirilir. Ayırıcılar, plakalar arasındaki kimyasal tepkimeyi engellemeyecek şekilde çok küçük gözenekleri bulunan plastiklerden yapılır. Akünün içinde sülfürik asit saf su karışımı olan elektrolit konulur. Karışımda %39 asit, %61 su vardır. Elemanlar arası seri köprülerle bağlanmıştır.

Bir sonra ömrü dolan aküler bir kenara bırakılmak yerine bizleri arayarak bize teslim edebilirsiniz.

Eğersizlere çevreye ve insan sağlığına önem veren bir insansanız hurdaya çıkan akülerinizi wwww.babaogulhurda.com adresin den bize ulaşarak bizlere göndere bilir ve geri dönüşüme katılmasında katkı sahibi olabilirsiniz.